Skeleto sistemos ligų tipai

Kaip ir automobilio rėmas, kaulai ir skeleto sistemos jungiamieji audiniai suteikia tvirtą struktūrą jūsų kūnui. Jis apsaugo jūsų vidinius organus ir tarnauja kaip raumenų tvirtinimo taškas, leidžiantis judėti. Daugelis ligų veikia skeleto sistemą, įskaitant sąnarių būklę, struktūrinius kaulų anomalijas, infekcines ligas ir navikus.

Bendrieji sutrikimai

Jūsų kaulai susikerta ties sąnariais, kurie turi skirtingus judėjimo gebėjimus. Labiausiai judančios sąnarys yra padengtos sklandžiu audiniu, vadinamu “kremzlė”, ir yra skysčio, kuris apsaugo kaulus nuo kaulų trinties. Skeleto sutrikimai yra pagrindinis skeleto sistemos ligos tipas. Pagal ligos kontrolės ir prevencijos centrus, osteoartritas yra labiausiai paplitusi forma, turinti įtakos ne mažiau kaip 27 milijonams amerikiečių. Tai sukelia nuovargis, dėl kurio susilpnėja sąnarių kremzlės, sukeliantis stingumą ir skausmą. Reumatoidinis artritas yra autoimuninė liga, kai organizmas klaidingai išbrendžia jungiamus audinius. Psoriazinis artritas pasitaiko kai kuriems žmonėms, sergantiems psoriaze. Podagra yra įprasta epizodinio artrito forma, atsirandanti, kai sandliukai kristalai kaupiami vienoje ar daugiau sąnarių.

Struktūriniai kaulų sutrikimai

Keletas ligų gali turėti įtakos kaulų struktūrai, paliekant kaulus silpnesnius ir labiau linkusius susilpnėti. Osteoporozei, labiausiai paplitusiai struktūrinei kaulų ligai, kaulai yra mažiau kieto ir trapūs nei įprasta. JAV generalinis chirurgas teigia, kad kasmet dėl ​​osteoporozės 1,5 milijono vyresnių amerikiečių patiria lūžių. Žmonės su Pageto kaulų ligomis turi neįprastai storus kaulus, tačiau jie yra minkšti ir linkę pertraukti dėl jų nenormalios struktūros. Vitamino D trūkumas taip pat gali sutrikdyti įprastą kaulų formavimą, būklę, vadinamą rachitu arba osteomalaciją. Skoliozė yra įprastas skeleto sutrikimas, pasireiškiantis nugaros dalies išlinkiu, nors pats kaulai yra normalūs.

Infekciniai sutrikimai

Skeleto sistemą gali paveikti infekcinės ligos. Osteomielitas apibūdina kaulų infekciją, kurią dažniausiai sukelia bakterijos. Septinis artritas yra sąnarių uždegimas, kurį paprastai sukelia ir bakterijos, bet kartais dėl viruso ar grybelio. Tam tikros bakterinės žarnyno ar reprodukcinės sistemos ligos taip pat gali paveikti sąnarius, būklę, vadinamą reaktyviu artritu. Sąnarių uždegimas ir arterinis skausmas taip pat dažnai pasitaiko infekcinėmis ligomis, tokiomis kaip Laimo liga, lėtinis hepatitas C ir infekcinė mononukleozė.

Navikai

Vėžiniai ir nekoncentuotos navikai gali paveikti kaulus ir kitus skeleto sistemos audinius. Dažniausi vėžiniai kaulų navikai yra metastaziniai. Šie augliai kilę iš vėžio kituose kūno vietose, pvz., Krūtinėje, plaučiuose ar dvitaške, kurie plinta į kaulus. Remiantis Amerikos vėžinių susirgimų draugijos (American Cancer Society) 2015 m. Duomenimis, vėžiniai augliai, kilę iš kaulų, yra retai, Jungtinėse Amerikos Valstijose – maždaug 3000 atvejų per metus. Osteozarka yra labiausiai paplitusi kaulinio vėžio forma, dažniausiai pasireiškianti dideliais kaulų ar kojų kaulais. Neapsaugoti kaulų navikai yra dažni ir dažniausiai veikia vaikus ir jaunus suaugusius.