Kurie lipidai yra vandenyje tirpūs?

Lipidai yra molekulių klasė, kurios pagal apibrėžimą turi labai mažą tirpumą vandenyje. Paprasčiausias atsakymas į klausimą, kokie lipidai yra vandenyje tirpūs, nėra toks pats. Tačiau yra ir kai kurių lipidų, kurių modifikuota forma turi ribotą tirpumą vandenyje. Tai svarbi tam tikrų lipidų savybė ir prisidedama prie jų funkcionalumo.

Daugelis biocheminių medžiagų patenka į kategorijas, pagrįstas jų molekulinėmis struktūromis. Pavyzdžiui, baltymai yra junginiai, kurie susideda iš nedidelių statybinių blokų, vadinamų aminorūgštimis, o angliavandenius sudaro nedideli blokai, vadinami monosacharidais. Lipidai neturi bendrų statybinių elementų, jie cheminės sudėties atžvilgiu yra labai įvairūs. Vietoj to jie apibrėžiami remiantis tirpumu, paaiškina Drs. Reginald Garrett ir Charles Grisham savo knygoje “Biochemija”, kurioje lipidai yra labai mažai tirpi vandenyje biomolekulės.

Nors lipidai techniškai prasta tirpumas vandenyje, yra tam tikrų kategorijų lipidų, kurie iš dalies ištirps vandenyje. Pavyzdys yra riebalų rūgštys. Gamtoje ir kūne riebalų rūgštys yra retos kaip laisvieji junginiai – dažniausiai jie yra didesnių molekulių, tokių kaip trigliceridai ar fosfolipidai, dalys. Tačiau laisvos riebalų rūgštys susideda iš ilgos “uodegos”, sudarytos iš anglies ir vandenilio. Uodega nėra tirpi vandenyje, bet gerai ištirpsta riebaluose ir aliejuje. Juose taip pat yra “galvos”, kurioje yra du deguonies atomai, kurių tirpumas vandenyje gerokai didesnis.

Kadangi riebiosioms rūgštims yra uodega, kuri gerai ištirpsta aliejuje, o galva, kuri ištirpsta vandenyje, yra geras muilas. Iš trigliceridų, kurie yra gyvūniniai riebalai, galima gaminti laisvas riebalų rūgštis, reaguodamos trigliceridus su ledu arba baze. Dėl to susidaro riebiųjų rūgščių putplastis mišinys. Riebiosios rūgštys slysta ant jų riebalų arba aliejaus, aplink riebalus, o vandenyje tirpios galvos lieka už tepalo ar aliejaus. Tai sukuria riebalų emulsiją, o tai reiškia, kad aliejaus lašai yra apsupti riebalų rūgštimis ir suspenduojami vandenyje. Tokiu būdu muilas padeda išplauti tepalus nuo paviršių.

Žarnyno druskos yra kitas lipidų, kurių dalinis tirpumas vandenyje, pavyzdys. Panašiai kaip riebalų rūgščių, tulžies druskų sudaro didelė molekulės dalis, kuri nėra tirpi vandenyje ir ištirpsta riebaluose. Tačiau maža dalis tulžies druskos yra vandenyje tirpi. Jūsų virškinamajame trakte naudojamos tulžies druskų, kad padalinti dietinius riebalus į mažus gabalėlius ir emulsuotų, tai reiškia, kad sustabdyti jį vandenyje esančiomis virškinimo sultimis iš žarnyno, aiškina dr. Lauralee Sherwood savo knygoje “Žmogaus fiziologija”.

Lipidai

Riebalų rūgštys

Muilas

Tulžies sultys