Kas yra lipidų, angliavandenių ir nukleorūgščių, pagamintų iš?

Lipidai, angliavandeniai ir nukleino rūgštys gali skirtis pagal jų struktūrą, tačiau jie yra svarbūs žmogaus organizmui, nes jie tarnauja įvairioms gyvybinėms funkcijoms. Be jų ląstelės neturėtų energijos ar įprastų membranų, hormonai ir vitaminai būtų nenormalūs, o organizmas neturėtų pakankamai antioksidantų ar net DNR.

Yra įvairių tipų lipidų, bet jie visi turi bendrą tai, kad jie netirpsta vandenyje. Riebalų rūgštys yra lipidai, pagaminti iš ilgų vandenilio ir anglies grandinių. Vaškai pagaminti iš riebalų rūgščių ir alkoholių. Sfingolipidai gali turėti riebalų rūgščių, alkoholio, fosfatų ir azoto, o triacilgliceridai pagaminti iš glicerolio ir trijų riebalų rūgščių. Riebalai yra triacilgliceridai, kurie yra kietos kambario temperatūroje, tačiau kai triacilgliceridai yra skysti, jie vadinami aliejumi. Fosfolipidai yra lipidai, kuriuos sudaro riebalų rūgštys ir fosfatas, o izoprenoidai turi penkių anglies struktūrą.

Angliavandeniai yra molekulės, pagamintos iš tokio paties kiekio vandens ir anglies. Paprasti cukrūs vadinami monosacharidais. Jie apima ribozę, fruktozę ir gliukozę. Jei du monosacharidai jungiasi vienas su kitu, jie sudaro disacharidus, tokius kaip laktozė ir sacharozė. Kai daugelis monosacharidų jungiasi, jie sudaro tai, kas vadinama polisacharidais, ir ši grupė apima krakmolą ir glikogeną. Glikogenas yra gliukozės saugojimo forma, saugoma daugiausia raumenyse ir kepenyse.

Yra dviejų tipų nukleino rūgščių. Yra dezoksiribonukleino rūgštis, arba DNR, ir ribonukleino rūgštis, arba RNR. Visos nukleino rūgštys yra pagamintos iš struktūrų, vadinamų nukleotidais. Kiekvienas nukleotidas pagamintas iš fosfato, ribozės arba dezoksiribozės cukraus ir struktūros, vadinamos baze, kurioje yra azotas. Adeninas, timinas, citozinas, guaninas ir uracilis yra bazių pavadinimai. Adeninas, timinas, citozinas ir guaninas yra DNR bazės, o RNR pagrindai yra adenozinas, uricidas, citozinas ir guaninas.

Sfingolipidai ir fosfolipidai yra svarbi ląstelių membranų dalis, o riebalai ir aliejai saugo energiją. Lipidai taip pat sudaro dalį nervų ląstelių, hormonų, pigmentų ir vitaminų. Jie siunčia cheminius signalus, suteikia apsaugą ir tarnauja kaip antioksidantai. Angliavandeniai yra ląstelių struktūros dalis ir suteikia greitą energiją ląstelėms. DNR sudaro genus, RNR gamina baltymus, o nukleotidai padeda kurti energiją.

Lipidai

Angliavandeniai

Nukleino rūgštys

Lipidų, angliavandenių ir nukleino rūgščių funkcijos