Kas yra blogai, kai jūsų fosforas yra žemas ar aukštas?

Fosforas yra pagrindinė dietinė maistinė medžiaga, sutelkta jūsų kauluose ir ląstelėse. Jūsų inkstai yra pagrindiniai fosforo balanso reguliatoriai jūsų kūne, tačiau daugelis sveikatos sutrikimų gali paveikti jūsų fosforo lygį. Neįprastai didelis arba mažas kiekis gali sukelti rimtų medžiagų apykaitos sutrikimų.

Fosforas jūsų kraujyje cirkuliuojamas fosfato arba PO4 formos, o tai yra medžiaga, matuojama laboratorijoje, kai tikrinamas fosforo kiekis. Nors terminai “fosforas” ir “fosfatas” nėra techniškai sinonimai, jie dažniausiai naudojami vienas kitam. Įprastas fosfato diapazonas tarp suaugusiųjų yra maždaug nuo 2,4 iki 4,1 miligramo vienam dekylito kraujo, normalus diapazonas gali skirtis nuo vienos klinikinės laboratorijos prie kitos. Žemas fosfato kiekis kraujyje vadinamas hipofosfatemija, padidėjęs kiekis vadinamas hiperfosfatemija.

Jūsų fosforo kiekis gali sumažėti, jei jūsų suvartojamo maisto kiekis yra netinkamas arba trikdo žarnyno fosforo absorbciją. Kadangi daugelis maisto produktų yra fosforo, dietinis nepakankamumas yra nedažnas, nebent esate stipriai maitinęs. Nuolatinis vėmimas ir viduriavimas gali trukdyti fosforo absorbcijai, dėl to gali atsirasti trūkumas. Aliuminas savo virškinimo sistemoje fosfatą jungia, užkerta kelią jo įsisavinimui, todėl dažnas aliuminio turinčių antacidų naudojimas taip pat gali sukelti trūkumą.

Vitaminas D palengvina fosforo ir kalcio įsisavinimą žarnyne, taip pat skatina fosforo apsaugą inkstuose, užkirsti kelią šlapimo pertekliui. Jei turite vitamino D trūkumą, gali pasireikšti antrinis fosforo trūkumas. Priešingai, jei geriate per daug vitamino D, gali išsivystyti hiperfosfatemija.

Jūsų inkstai paprastai išsiskiria jūsų kūno perteklius dietos fosforo. Bet kokia inkstų liga, kuri smarkiai sutrikdo šlapimo fosforo išsiskyrimą, gali sukelti hiperfosfatemiją. Jei turite inkstų transplantaciją, vaistai, kurių vartojate, norėdami išvengti donoro organų atmetimo, gali sukelti perteklių šlapimo fosforo nuostolių, dėl to gali atsirasti trūkumas.

Jūsų skydliaukės liaukos yra mažos endokrininės sistemos, esančios už skydliaukės. Jie gamina parathormoną arba PTH, kuris veikia jūsų kaulus ir inkstus, siekiant padidinti kalcio kiekį kraujyje. Kalcio ir fosforo metabolizmas yra glaudžiai susijęs su yin-yang santykiu. Kadangi jūsų kalcio kiekis padidėja atsakant į PTH, fosforo kiekis sumažėja. PTH perprodukcija ar hiperparatiroidizmas paprastai sukelia neįprastai mažą fosforo kiekį. Priešingai, maža PTH gamyba arba hipoparatiroidizmas sukelia padidėjusį fosforo kiekį.

Jūsų kraujo rūgštingumas ar šarmingumas veikia fosforo lygį. Medicininės sąlygos, dėl kurių kraujas gali būti per rūgštus, gali sukelti hiperfosfatemiją. Jei jūsų kraujas tampa per šarminis, jūsų fosforo kiekis gali nukristi iki neįprastai žemo lygio.

Normalus diapazonas

Dieta ir absorbcija

Vitaminas D

Inkstų liga

Parathormonų disbalansas

Kraujo pH